Şeyma Özcan ile 200 Saat Temel Yoga Hocalık Eğitimi

hocalik egitimi

2017-2018 Temel Yoga Hocalık Eğitimi, Yogasekiz Nişantaşı‘nın harika mekanında gerçekleşecek. Stüdyo Nişantaşı’ndaki Amerikan Hastanesine sadece birkaç dakika uzaklıkta yer alıyor. Stüdyoyla ilgili detaylı bilgi için: www.yoga8nisantasi.com

Bu eğitim yoga yolunda ve uygulamasında derinleşmek, kendini tanıma, değişim ve dönüşüm yolu için adım atmak, yogayı ezoterik bir inanç değil, sağlam ve ayakları yere basan, gündelik yaşama doğrudan uyarlanabilen pratik bir yaklaşımla özümsemek isteyen ve yoga hocalığının inceliklerini öğrenerek mesleği haline getirmek isteyen herkese açıktır!

Eğitim sonunda, gerekli koşulları yerine getiren adaylar, Yoga Alliance onaylı uluslararası geçerliliği olan sertifika almaya hak kazanacaklardır!

Eğitim başladığında en az 6 aylık bir yoga pratiği deneyimi olması gerekmektedir.

Eğitimin ilk tanıtım dersi 22 Haziran Perşembe 19.00-20.15 arasında gerçekleşecektir ve ücretsizdir.
Şeyma Özcan’la tanışmak, eğitimde derinlemesine öğrenilecek yoga stilini deneyimlemek ve sorularınızı sormak için katılabilirsiniz.

Bu Eğitim Kapsamında;
-İnsan varoluşunu fiziksel, psikolojik, zihinsel ve sosyal açıdan inceleyerek daha derinlemesine bir anlayış kazanmak
-Temel yoga asanalarını ve varyasyonlarını öğrenmek, deneyimlemek
-Güvenli & besleyici bir yoga dersi vermek
-İyi bir yoga dersi vermek için fiziksel-spiritüel tema & serileme oluşturmak
-Temel hareket & enerji anatomisi, beden parçalarının birbiriyle ilişkisinin asana (yoga pozu) üzerinden incelenip analiz edilmesi
-Yoga asanalarında ellerle yönlendirme & hiza kavramı
-Nefesin anatomisi & nefes teknikleri
-Meditasyonun özü, bir hoca adayı olarak meditatif bakış açısının pratik olarak yaşam biçimine yansıtılması
-Mindfulness (farkındalık) bakış açısı & uygulamaları.
-Beyin ve sinir sisteminin çalışma biçimi
-Yoga & meditasyon pratiğinin özümsenmesi & içselleştirilmesi
-Yoga Hocalığı sanatının incelikleri, iyi bir yoga hocası kime denir?
-Yoga felsefesi & tarihi
Konularında hem teorik hem de pratik olarak, derinlemesine bir öğrenme ve öğrendiklerini uygulayarak pekiştirme ortamı yaratılacaktır. Bu doğrultuda hoca adayları, eğitimin başladığı ilk günden itibaren ders verme ve yoga dersini oluşturan bileşenleri kavrama konularında sürekli desteklenip teşvik edilecekler ve hocadan bire bir geri bildirim alacaklardır.

Kimler Katılabilir?
-Kendini tanımak, geliştirmek, yoganın & meditasyonun müthiş dönüştürücü gücü üzerinden kendi potansiyelini keşfetmek, kendi başına yoga & meditasyon yapmayı öğrenmek isteyenler
-Hali hazırda yoga pratiği olup, yoga yolunda , öğretisinde ve felsefesinde derinleşmek, meditatif bakış açısını gündelik yaşamının ayrılmaz bir parçası haline getirmek isteyenler
-Yoga hocalığını mesleği haline getirip, spor salonlarında ve yoga merkezlerinde ders vermek isteyenler
-Hali hazırda antrönörlük, fitness koçluğu, pilates eğitmenliği gibi bir mesleği olup, öğrencilerinin esnekliklerini ve yaşam kalitelerini arttırmaları yönünde onlara daha iyi destek olarak kariyerine katma değer eklemek isteyen spor-fitness profesyonelleri

Eğitim gerek fiziksel, gerekse duygusal açıdan yoğun bir süreç olduğundan, adayların bu sürece hazırlıklı olmaları gerekmektedir.

Eğitim Yeri
Yoga8 Nişantaşı

Buluşma Tarihleri
Eğitim inziva ile birlikte yaklaşık 6 aylık bir sürece yayılacaktır. Buluşmalar haftasonları, Cumartesi & Pazar günleri, Yoga Sekiz Nişantaşı’nda 10.00-18.00 saatleri arasında gerçekleşecektir. Buluşmalarda hem teori hem de pratik yer alacaktır. Konular, sunumlar, ve videolarla desteklenerek işlenecektir.

Toplam 7 haftasonu buluşmasının tarihleri aşağıdaki gibidir:
• 18-19 Kasım
• 2-3 Aralık
• 16-17 Aralık
• 13-14 Ocak
• 27-28 Ocak
• 10-11 Şubat
• 24-25 Şubat

Haftasonu buluşmalarında teorik olarak işlenen konular; ödevler, araştırmalar, ders izleme ve derslere asistanlık yapma gibi etkinliklerle sürekli biçimde pratik bir kavrayışa doğru desteklenecektir. Amaç ezbere ve belli kalıplara dayanmak yerine, sürekli öğrenme, araştırma ve merak duygusuyla beslenen hocalar yetiştirmektir.

İnziva tarihi
04-08 Nisan 2018

İnziva yeri
Pastoral Vadi

İnziva haftasonu buluşmalarının tamamlanmasının ardından,
Yoğun asana, meditasyon ve sessizlik içeren inziva ile 6 ay boyunca öğrenilenler pekiştirilecek ve doğanın içinde yoga yolunun ve meditasyonun özüne dair derinlemesine bir iç araştırmaya girilerek eğitim tamamlanacaktır.

200 Saat Nelerden Oluşuyor?
Haftasonu buluşmaları, ödevler, araştırmalar, grup çalışmaları, en az 40 derse katılım, kendi pratiğini yapma, asistanlık, ders izleme ve inziva.

Sertifika
Yukarıdaki tüm gereklilikleri yerine getiren ve saatlerini tamamlayanlar ve mezuniyet için tüm koşulları yerine getirenler, Yoga Alliance onaylı sertifikayı almaya hak kazanacaklar ve bu sertifika ile diledikleri yerde ders verme şansına sahip olacaklardır.

Eğitim Ücreti
-Eğitim bedeli 4500TL+KDV’dir.

Kaydınızın kesinleşebilmesi için 1000TL kapora ödemesi yapılması gerekmektedir. Kaporanın geri iadesi yapılmayacaktır. Kalan bedelin 10 Kasım’a kadar ödenmesi gerekmektedir.

-Erken Ödeme İndirimi: 18 Ağustos’a kadar yapılan ödemeler için eğitim bedeli 4100TL+KDV’dir. Tüm bedelin nakit olarak ve tamamının tek seferde ödenmesi gerekmektedir, geri iade yapılmayacaktır.

-Eğitim dönemi boyunca katılmanız gereken en az 40 ders için Yoga 8 Nişantaşı size özel 6 aylık üyelik oluşturacaktır.
Detaylar için ön kayıtın yoga8nisantasi@gmail.com adresine yapılması gereklidir.

-Eğitim ücretine, inziva konaklama ve yol ücreti dahil değildir.

Sorularınız İçin
Sorularınız için Şeyma Özcan’a seymaya@gmail.com üzerinden erişebilirsiniz.

Şeyma Özcan Hakkında
Yoganın kendi bedeni ve hayatında yarattığı şaşkınlık veren şifalalanma süreci, Şeyma’yı yoga hocası olmaya götüren ilk neden oldu. Uzun yıllar reklam ajanslarında yöneticilik yaptıktan sonra yıpranmış bedenine ve ruhuna bir derman ararken 2006’da Yoga’nın sunduğu bütüncül şifa yaklaşımıyla tanıştı kelimenin tam anlamıyla tüm dünyası değişti.

O günden bugüne 10 yıldır, Türkiye’nin en iyi yoga stüdyolarında, GYM’lerinde, büyük şirketlerinde dersler verdi. Türkiye’yi gezerek özel temalı kurslar düzenledi, birbirinden farklı organizasyonlara ve festivallere katılarak Yoganın ve Meditasyonun şifasıyla daha fazla insanın tanışmasına aracılık etti ve hocalık eğitimleri düzenleyerek yeni yoga hocaları yetiştirdi. Derslerinde birbirinden farklı yoga tarzlarını, öğrencinin ihtiyacına cevap verecek biçimde sentezliyor. Öğrencilerini kendi bedenleri ve nefesleriyle sihirli bir yolculuğa davet ederek, kendi içlerinde varolan o biricik ışığa göz kırpmaya, kalplerinden geleni dinlemeye bir alan yaratmayı seviyor. Yoga öğretisini ve uygulamasını, her insanın kendi doğal kaynaklarına bir geri dönüş yolculuğu olarak görüyor.

Şimdiye kadar çok değerli isimlerle çalışma fırsatı bulan Şeyma Özcan, Zeynep Aksoy ile Temel Yoga Hocalık Eğitimi’nin ardından, Nicole Ohme ile Vinyasa Flow, Dharmacari Sudaka ile Yin Yoga & Thai Masaj, Godfrey Deveraux ile Dinamik Yoga, Banu Çadırcı ile Yoga Terapi & Anatomi, Chris Chavez ile ‘Path to Teaching’ hocalık eğitimlerini tamamladı. Ayrıca David Cornwell ile Meditasyon & Sinir Sistemi Teorileri, Funda Battle ile Travma Çözümlemeye Giriş, Carlos Pomeda ile Yoga Felsefesi ve Zeynep Aksoy ile Yoga Felsefesi eğitimlerine de katılarak bilgi ve deneyimini iyice pekiştirdi. Yoga yolunu ömür boyu süren bir öğrencilik hali olarak gördüğünden, çok sayıda spesifik konuda, çok değerli ve etkin hocayla çalışmaya hep devam etti. Somatik Deneyimleme, Kinesiyoloji, Evrim gibi konular hakkında okuyup araştırmaktadır. 3 yıldır çok şifalı bir dans tekniği olan Skinner Releasing Teknik kurslarını takip etmektedir.
Küçüklüğünden beri sanatla iç içe olan ve her tür yaratıcı eylemi şifa olarak gören Şeyma Özcan, Hawaii’nin geleneksel 4 telli enstrümanı ukuleleyi çalıyor, şarkılar ve mantralar söylüyor, dansediyor, resim yapıyor, takılar tasarlıyor ve bazen de yazı yazıyor.

Yoruma Kapalı.