Hocalık Eğitimi

ŞEYMA ÖZCAN İLE 200 SAAT TEMEL YOGA UZMANLIK PROGRAMI 2018-2019

Bu program, yoga yolunda ve uygulamasında derinleşmek, kendini tanıma, değişim ve dönüşüm yolu için adım atmak, yogayı ezoterik bir inanç değil, sağlam ve ayakları yere basan, gündelik yaşama doğrudan uyarlanabilen pratik bir yaklaşımla özümsemek isteyen ve yoga uzmanlığının inceliklerini öğrenerek mesleği haline getirmek isteyen herkese açıktır

Program sonunda, gerekli koşulları yerine getiren adaylar, Yoga Alliance onaylı uluslararası geçerliliği olan sertifika almaya hak kazanacaklardır!

Program başladığında en az 6 aylık bir yoga pratiği deneyimi olması gerekmektedir.

Bu Program Kapsamında;

-İnsan varoluşunu fiziksel, psikolojik, zihinsel ve sosyal açıdan inceleyerek daha derinlemesine bir anlayış kazanmak

-Temel yoga asanalarını ve varyasyonlarını öğrenmek, deneyimlemek

-Güvenli & besleyici bir yoga seansı vermek

-İyi bir yoga seansı vermek için fiziksel-spiritüel tema & serileme oluşturmak

-Temel hareket & enerji anatomisi, beden parçalarının birbiriyle ilişkisinin asana (yoga pozu) üzerinden incelenip analiz edilmesi

-Yoga asanalarında ellerle yönlendirme & hiza kavramı

-Nefesin anatomisi & nefes teknikleri

-Meditasyonun özü, bir uzman adayı olarak meditatif bakış açısının pratik olarak yaşam biçimine yansıtılması

-Mindfulness (farkındalık) bakış açısı & uygulamaları.

-Beyin ve sinir sisteminin çalışma biçimi

-Yoga & meditasyon pratiğinin özümsenmesi & içselleştirilmesi

-Yoga Uzmanlığı sanatının incelikleri, iyi bir yoga uzmanı kime denir?

-Yoga felsefesi & tarihi

Konularında hem teorik hem de pratik olarak, derinlemesine bir öğrenme ve öğrendiklerini uygulayarak pekiştirme ortamı yaratılacaktır. Bu doğrultuda uzman adayları, programın başladığı ilk günden itibaren seans verme ve yoga seansını oluşturan bileşenleri kavrama konularında sürekli desteklenip teşvik edilecekler ve programı yürüten Şeyma Özcan’dan bire bir geri bildirim alacaklardır.

 tt 2018

Kimler Katılabilir?

-Kendini tanımak, geliştirmek, yoganın & meditasyonun müthiş dönüştürücü gücü üzerinden kendi potansiyelini keşfetmek, kendi başına yoga & meditasyon yapmayı öğrenmek isteyenler

-Hali hazırda yoga pratiği olup, yoga yolunda , öğretisinde ve felsefesinde derinleşmek, meditatif bakış açısını gündelik yaşamının ayrılmaz bir parçası haline getirmek isteyenler

-Yoga hocalığını mesleği haline getirip, spor salonlarında ve yoga merkezlerinde seans vermek isteyenler

-Hali hazırda antrönörlük, fitness koçluğu, pilates eğitmenliği gibi bir mesleği olup, öğrencilerinin esnekliklerini ve yaşam kalitelerini arttırmaları yönünde onlara daha iyi destek olarak kariyerine katma değer eklemek isteyen spor-fitness profesyonelleri

Program gerek fiziksel, gerekse psikolojik ve duygusal açıdan yoğun bir süreç olduğundan, adayların bu sürece hazırlıklı olmaları gerekmektedir.

Buluşma Tarihleri

Program inziva ile birlikte yaklaşık 6 aylık bir sürece yayılacaktır. Buluşmalar haftasonları, Cumartesi & Pazar günleri, Point Hotel Barbaros’da 10.00-18.00 saatleri arasında gerçekleşecektir. Buluşmalarda hem teori hem de pratik yer alacaktır. Konular, sunumlar ve videolarla desteklenerek işlenecektir. Toplam 7 haftasonu buluşmasının tarihleri aşağıdaki gibidir:

  • 24-25 Kasım
  • 15-16 Aralık
  • 5-6 Ocak
  • 26-27 Ocak
  • 16-17 Şubat
  • 9-10 Mart
  • 30-31 Mart

Haftasonu buluşmalarında teorik olarak işlenen konular; ödevler, araştırmalar, seans izleme ve deneyimli uzmanların seanslarına asistanlık yapma gibi etkinliklerle sürekli biçimde pratik bir kavrayışa doğru desteklenecektir. Amaç ezbere ve belli kalıplara dayanmak yerine, sürekli öğrenme, araştırma ve merak duygusuyla beslenen yeni uzmanlar yetiştirmektir.

İnziva

İnziva haftasonu buluşmalarının tamamlanmasının ardından, 24-28 Nisan arasında Nisan Edremit Kazdağları’nda yer alan Hızırkamp’ta gerçekleşecek ve 4 gece 5 gün sürecektir.

Yoğun asana, meditasyon ve sessizlik içeren inziva ile 6 ay boyunca öğrenilenler pekiştirilecek ve doğanın içinde yoga yolunun ve meditasyonun özüne dair derinlemesine bir iç araştırmaya girilerek eğitim tamamlanacaktır.

200 Saat Nelerden Oluşuyor?

Haftasonu buluşmaları, ödevler, araştırmalar, grup çalışmaları, en az 40 derse katılım, kendi pratiğini yapma, asistanlık, ders izleme ve inziva.

Sertifika

Yukarıdaki tüm gereklilikleri yerine getiren ve saatlerini tamamlayanlar ve mezuniyet için tüm koşulları yerine getirenler, Yoga Alliance onaylı sertifikayı almaya hak kazanacaklar ve bu sertifika ile diledikleri yerde seans verme şansına sahip olacaklardır.

Eğitim Ücreti

-Eğitim bedeli 5800TL+KDV’dir. Kaydınızın kesinleşebilmesi için 1000TL kapora ödemesi yapılması gerekmektedir. Kaporanın geri iadesi yapılmayacaktır. Kalan bedelin 10 Kasım’a kadar ödenmesi gerekmektedir.

-Erken Ödeme İndirimi: 12 Ekim’e kadar yapılan ödemeler için eğitim bedeli 5300TL+KDV’dir. Tüm bedelin nakit olarak ve tamamının tek seferde ödenmesi gerekmektedir, geri iade yapılmayacaktır.

-Eğitim ücretine, inziva konaklama ve yol ücreti dahil değildir.

Sorularınız İçin

Sorularınız için Şeyma Özcan’a seymaya@gmail.com üzerinden erişebilirsiniz.

Şeyma Özcan Hakkında

Yoganın kendi bedeni ve hayatında yarattığı şaşkınlık veren şifalalanma süreci, Şeyma’yı yoga hocası olmaya götüren ilk neden oldu. Uzun yıllar reklam ajanslarında yöneticilik yaptıktan sonra yıpranmış bedenine ve ruhuna bir derman ararken 2006’da Yoga’nın sunduğu bütüncül şifa yaklaşımıyla tanıştı kelimenin tam anlamıyla tüm dünyası değişti.

O günden bugüne 11 yıldır, Türkiye’nin en iyi yoga stüdyolarında, GYM’lerinde, büyük şirketlerinde seanslar verdi. Türkiye’yi gezerek özel temalı kurslar düzenledi, birbirinden farklı organizasyonlara ve festivallere katılarak Yoganın ve Meditasyonun şifasıyla daha fazla insanın tanışmasına aracılık etti ve hocalık eğitimleri düzenleyerek yeni yoga uzmanları yetiştirdi. Seanslarında birbirinden farklı yoga tarzlarını, öğrencinin ihtiyacına cevap verecek biçimde sentezliyor. Öğrencilerini kendi bedenleri ve nefesleriyle sihirli bir yolculuğa davet ederek, kendi içlerinde varolan o biricik ışığa göz kırpmaya, kalplerinden geleni dinlemeye bir alan yaratmayı seviyor. Yoga öğretisini ve uygulamasını, her insanın kendi doğal kaynaklarına bir geri dönüş yolculuğu olarak görüyor.

Şimdiye kadar çok değerli isimlerle çalışma fırsatı bulan Şeyma Özcan, Zeynep Aksoy ile Temel Yoga Hocalık Eğitimi’nin ardından, Nicole Ohme ile Vinyasa Flow, Dharmacari Sudaka ile Yin Yoga & Thai Masaj, Godfrey Deveraux ile Dinamik Yoga, Banu Çadırcı ile Yoga Terapi & Anatomi, Chris Chavez ile ‘Path to Teaching’ uzmanlık eğitimlerini tamamladı. Ayrıca David Cornwell ile Meditasyon & Sinir Sistemi Teorileri, Funda Battle ile Travma Çözümlemeye Giriş, Carlos Pomeda ile Yoga Felsefesi ve Zeynep Aksoy ile Yoga Felsefesi eğitimlerine de katılarak bilgi ve deneyimini iyice pekiştirdi. Yoga yolunu ömür boyu süren bir öğrencilik hali olarak gördüğünden, çok sayıda spesifik konuda, çok değerli ve etkin uzman veterapistlerle çalışmaya hep devam etti. Somatik Deneyimleme, Kinesiyoloji, Evrim gibi konular hakkında okuyup araştırmaktadır. 4 yıldır çok şifalı bir dans tekniği olan Skinner Releasing Teknik kurslarını takip etmektedir.

Küçüklüğünden beri sanatla iç içe olan ve her tür yaratıcı eylemi şifa olarak gören Şeyma Özcan, Hawaii’nin geleneksel 4 telli enstrümanı ukuleleyi çalıyor, şarkılar ve mantralar söylüyor, dansediyor, resim yapıyor, takılar tasarlıyor ve bazen de yazı yazıyor.