Hızırkamp’ta 26-28 Nisan’da ”Yaşasın Bahar” Yoga Tatili

ŞEYMA ÖZCAN ile 26-28 Nisan Yaşasın Bahar Yoga Tatili
Hızırkamp, Kaz Dağları – Balıkesir

Belki kışın, belki şehir stresinin, belki de sadece kendi yaşamınızı sürdürme çabasının ruhunuzda, bedeninizde ve nefesinizde yarattığı gerginliği ve yorgunluğu, cennet Hızırkamp’ta şahane bir bir yoga tatiliyle iyileştirmeye, ilkbaharın çiçek açan enerjisiyle buluşacağımız tatlı bir haftasonu kaçamağına ne dersiniz? 26 – 28 Nisan’da Cuma’dan Pazar’a 2 gece 3 gün, her seviyeye açık ”Yaşasın Bahar” yoga tatilinde Hızırkamp’ta toplanıyoruz.

İlkbaharın harekete geçirdiği yaratıcı enerjimizi kutlamak için şahane bir yoga tatili hazırladık. Her seviyeye açık yoga tatilimizde yoga, meditasyon, yürüyüş, müzik, resim ve dans gibi çalışmalarla baharın gelişini ve yenilenme halini çok özel bir mekanda, hem içimize dönerek hem de birbirimizle bağ kurarak, hem yaratıcı hem de öğretici pratiklerle karşılıyor olacağız.

Hızırkamp, yüksek oksijen seviyesi, büyüleyici doğası, içinden şırıl şırıl akan Zeytinli Çayı, cep telefonlarının çekmediği, tamamen teknolojiden uzak, ana kucağı sıcaklığındaki enerjisiyle  tüm çalışmalarımızı her an destekliyor olacak. 11 yıldır hem tatil yapıp kafa dinlemek, hem de yoga & meditasyon kamplarımı ve eğitimlerimi sunmak veya tatilcilere ders vermek için defalarca kez gittiğim, adeta yuvam bellediğim bu güzel mekanda ilk kez bahar zamanı bir yoga tatili hazırlıyor olmak beni de çok heyecanlandırıyor :)

Bu tatil her seviyeye açıktır, daha önceden yoga,  meditasyon veya dans tecrübesi gerekmez. Eğer hiç tecrübeniz yoksa, yogaya başlamak için size muhteşem bir mekanda güvenli ve sağlam bir temel oluşturma olanağı sunar.

Katılım 25 kişi ile sınırlı olduğundan bir an önce rezervasyonunuzu yaparak yerinizi garantiye almanız önerilir. Kayıt ve rezervasyonlarınız için lütfen hemen seymaya@gmail.com a bir email atın.

NELER YAPACAĞIZ?

Sabahları eklemleri yumuşak bir şekilde açan, zindelik, esneklik ve güç veren vinyasa flow yoga & pranayama (nefes) dersleri yapacağız. Akşamlarıysa içinde uzun süre kaldiğımız pozlardan oluşan daha meditatif, sakin, derin açılma sağlayan yin akışları ve içe dönüp kendimizi dinlememizi sağlayan meditasyon çalışmalarını deneyimleyeceğiz. Baştan sona tüm dersler ve dans, resim, yürüyüş, müzik gibi diğer enerji çalışmaları bir bütün oluşturacaklar. Varlığımızın çiçek açması için, hayatımıza neleri katmalı, neleri bırakmalı, yaratıcı enerjimizi keşfetmek ve onu kullanmak için yaşamda nasıl bir tavır benimsemeliyiz üzerine konuşacak, hem kendimizi hem biribirimizi dinleyerek cevapları arayacağız. Yaşamda kendi potansiyelinizi bulmak ve keşfetmek sizin için önemliyse, yaratıcı enerjimizin akmasına ve yaşamımızın çiçek açmasına niyetleneceğimiz bu güzel haftasonunu özellikle kaçırmayın!

Aşağıda detaylarıyla görebileceğiniz programdan arta kalan zamanlarda, Hızırkamp’ın muhteşem doğası içinde dilediğiniz gibi vakit geçirebilirsiniz! İsterseniz içebileceğiniz, pırıl  pırıl Zeytinli Çayı’nın serin sularında yüzebilir -evet yazın bile soğuk olan bu sular, gideceğimiz dönemde epey serin olacaklar orası kesin ama eminim orda bir yerlerde bu yazıyı okuyan böyle maceracı ruhlar var : ) -, Kazdağı‘nın muhteşem güzelliği içinde yürüyüşler yapabilir, dilerseniz bir köşeye çekilip kitabınızı okuyabilir, dinlenebilir, dilerseniz güzel insanlarla güzel sohbetler yaparak sosyalleşebilirsiniz.

NELERİ YANINIZA ALMALISINIZ?
Gelirken yanınızda kendi yoga matınızı mutlaka getirin. Ayrıca yoga yaparken daha rahat etmenizi sağlayacak spor kıyafetleri, pozlar sırasında destekleyici olması için küçük bir yastık, bir battaniye veya şal, mayo, güneş koruyucu, suya dayanıklı terlik, yürüyüş ayakkabısı, akşam soğuk olursa diye kalın montlar, sıcak tutacak çoraplar ve ayaklabılar  vs. ve su mataranızı getirmenizde de fayda var, böylece Zeytinli Çayı’ndan direkt doldurduğunuz suyunuzu kana kana içebilirsiniz   Resim çalışmaları için boya kalemlerinizi, resim defterinizi, arada notlar almak veya akış içinde yazı yazmak için not defteri ve kalemlerinizi de mutlaka yanınızda getirin.

hızır

PROGRAM

Yoga tatilimiz, 26 Nisan Cuma akşam dersiyle başlayıp, 28 Nisan Pazar günü öğleden sonra dersiyle sona erecektir.

26 Nisan Cuma
12.00-14.00 Hızırkamp’a varış & odalara yerleşme
17.30-19.30 Açılış Çemberi – Yin Yoga & Meditasyon
19.30-21.00 Akşam Yemeği
21.30-22.00 Ateş Başında Müzik

27 Nisan Cumartesi
8.00-9.30 Vinyasa Flow Yoga & Pranayama
9.30-11.00 Kahvaltı
11.00-13.00 Serbest Zaman
13.00-14.30 Yürüyüş Meditasyonu
14.30-15.30 Serbest Zaman
15.30-16.30 Yaratıcı Resim Çalışması
16.30-17.30 Serbest Zaman
17.30-19.00 Yin Yoga & Meditasyon
19.30-21.00 Akşam Yemeği
21.30-22.00 Ateş Başı Müzik

28 Nisan Pazar
8.00-9.30 Vinyasa Flow Yoga & Pranayama
9.30-11.00 Kahvaltı
11.00-12.00 Odaları Boşaltma
13.00-14.30 Yaratıcı Dans & Kapanış Çemberi

HIZIRKAMP HAKKINDA

Hızır kamp, binbir pınarlı Kazdağları’nın Kirişlik Vadisi eteğinde bir tatil mekanı. Mehmetalan köyüne 2 km uzaklıkta olan kampımız Kazdağı Milli Park’ı sınırları-na yürüyüş mesafesinde. Kampımızın içinden akan Zeytinli Çayı’nın serin su-yunda yüzmek, misafirlerimizin en zevkli deneyimlerinden biri. Kampımızın bu-lunduğu Kaz Dağları dünyanın oksijence en zengin noktalarından biri, ayrıca pek çok endemik bitki türünün de yetiştiği bu bölge tam bir şifa kaynağı.

12 yıldır, açık havada korunaklı bir şekilde çalışmaya imkan tanıyan bir büyük dom (çadır) ve bir büyük stüdyo ile yoga, dans, meditasyon, aile dizimi kampı gibi etkinliklere ve eğitim inzivalarına ev sahipliği yapıyoruz.

Akşam yemeklerinde bahçemizde yetişen sebzeleri köyümüzün zeytinyağı ile pişiriyoruz. Her gün vejetaryen menümüz var. Bunun yanında et, tavuk veya balıktan biri soframızdan eksik olmuyor. Müslüme Abla’mızın yemeklerinden herkes çok memnun. Özel “bazlama” ekmeğimiz, öğlen yemeklerindeki çiçek dolmaları, gözlemeler, sabah kahvaltısındaki “bişi”lerimiz Kaz Dağları’nın oksi-jeni ile iştahlananlara bire bir. Kampımızla ilgili daha detaylı bilgi için lütfen web sitemizi ziyaret ediniz: www.hizirkamp.com

KATILIM ÜCRETİ

Programda yer alan tüm yoga derslerine ve etkinliklere katılım ve 2 gece 3 gün yarım pansiyon (sabah kahvaltısı ve akşam yemeği) konaklama ücreti bilgileri aşağıdaki gibidir:

Konaklama alternatifleri:
-İçinde banyo ve tuvaleti olan 2 ahşap ev, 2 taş ev
-Banyo tuvalet ortak kullanımlı 9 tane ağaç ev
-Ve kendi çadırınız.

Taş veya ahşap evde – 850TL
Ağaç evde – 750TL
Kendi Çadırınızda – 680TL

Konaklamanızı kesinleştirmek için lütfen hemen yoga@hizirkamp.com’a bir email  atın. Kamp alanında telefonlar pek çekmediğinden email ile veya 0(554)5670957’ye mesaj atarak Hasan Saltuksoy ile iletişim kurmanız daha sağlıklı olacaktır.

Kaydınızın kesinleşebilmesi için kaparo bedeli olarak 300TL’nin aşağıda yer alan hesap numarasına yatırılması, kalan bedelin 19 Nisan’a kadar tamamlanması gerekmektedir. Kapora geri iadesi yapılmayacaktır.

Şeyma Özcan
Garanti Bankası – Cihangir Şubesi
Şube No: 575 Hesap No: 6694944
eBan: TR31 0006 2000 5750 0006 6949 44

ULAŞIM

Balıkesir sınırları içinde yer alan Hızırkamp’a:
– İstanbul’dan veya diğer büyük şehirlerden otobüsle Akçay’a gelerek, Ordan taksi tutarak. Akçay Otogar– Hızırkamp arası taksiyle yaklaşık 30 dakika sürü-yor.
– Kendi aracınızla. Yolun Mehmetalan Köyü – Hızırkamp arasındaki son kısmı toprak yol ve epey yavaş ve dikkatli gitmek gerekiyor, hazırlıklı olmakta fayda var.
– İDO ile deniz otobüsüyle Bandırma’ya gelip ordan otobüsle Akçay’a gelerek. İdo’nun sabahın erken saatlerinde Yenikapı’dan Bandırma’ya seferleri var.
– Sabiha Gökçen’den Edremit Kocaseyit Havaalanına direkt uçuşlarla uçakla ge-lebilmek mümkün. Havaalanı – Hızırkamp arası taksiyle yaklaşık 30 dakika sü-rüyor.

Ulaşım ile ilgili detaylı bilgilere web sitemizin ilgili bölümünden erişebilirsiniz: http://www.hizirkamp.com/konum.html

ŞEYMA ÖZCAN HAKKINDA

İzmir’de doğdum, 18’imde üniversite için İstanbul’a geldim ve tam 23 sene yaşadım. Bu sürenin ikinci yarısı, dile kolay 12 yıl çok değerli hocalardan eğitimini alma fırsatı bulduğum dinamik yoga, om stili vinyasa, yin yoga, yoga terapi, anusara yoga, ashtanga yoga gibi farklı yoga stillerini öğrencilerimin ihtiyaçları doğrultusunda sentezleyerek sunmakla, insan bedeni ve ruhu üzerine derin ve adanmış bir araştırma içinde geçti. Türkiye’nin en büyük yoga okullarında, stüdyolarında, gym’lerinde ve önde gelen kurumsal şirketlerinde farklı türlerde binlerce ders verdim, spesifik konularda yoga kursları düzenledim, hocalık eğitimleri vererek yeni yoga hocaları yetiştirmeye devam ettim ve festivalere katılarak çok sayıda insanın yoga ve meditasyonun şifasıyla buluşmasına mutlulukla aracılık ettim. Yaklaşık bir yıl önce Edremit Körfezi’nin şirin beldesi Ören’e taşındım ve buranın ilk yoga stüdyosu Stüdyo Laleli’yi açtım. Şimdi çalışmalarımı, kendi stüdyomda, İstanbul’dan sonra ilaç gibi gelen bir sakinliğin, sessizliğin ve doğanın içinde, aşkla ve keyifle sürdürüyorum. Yeşile, doğaya, gökyüzüne, ağaçlara ve kuşlara bu kadar yakın olmak, yoganın birleştirici ve bütünleştirici öğretisini bizzat doğadan, herşeyin birbiriyle mükemmel bir uyum içinde olduğu kaynaktan ilham alarak yaşamak kendimi çok şanslı hissettiriyor.

İnsan olmanın çok boyutlu yapısını anlamak için her daim öğrenci kalmaya gayret ediyor, osho meditasyonları, aile dizimi, psiko terapi, sanat terapi, sesle şifa gibi çalışmalarla öğrenmeye, keşfetmeye devam ediyorum. 6 yıldır çok şifalı bir gevşeme tekniği olan Skinner Releasing Teknik kurslarını takip ediyorum. Dansetmek, resim yapmak, müzik dinlemek meditasyonlarım oldular. 3 yıldır Hawai’nin geleneksel 4 telli enstrümanı ukuleleyi çalıyor, şarkılar ve matralar söylüyorum.

Psikoloji ve psikoterapi, insan davranışının kökenleri gibi konularda, evrim, kinesiyoloji, kuantum fiziği gibi alanlarda okumayı, araştırmayı ve yeni bilgiler edinmeyi seviyorum. Sonra öğrendiklerimi yoganın birleştiriciliğinde bir araya getirip birbiriyle bütünlemek, adeta puzzle’ın parçalarını tamamlamak gibi bir his yaratıyor.

Niyetim, bizi andan koparıp tatminsiz hissettiren alışkanlıklarımızı ve onların kaynağını farketmeye dair bir alan açmak ve öğrencilerimi ‘şimdi’yi herşeyiyle deneyimlemeye yüreklendirmek. Beden, ruhumuzda ve zihnimizde olanı bize gösteren bir ayna ve bunun için bildiklerimi öğretirken en çok önemsediklerimden biri de yoga pozunu, formun çok ötesinde bir tecrübe olarak sunmak, bize dinlemeyi öğreten, otantik, yoğun; hikayemizi içinden okuyabileceğimiz, bir şekilden çok daha fazlası olan yoga pozunu. Çünkü dinleyebildikçe ve içinde dinlendiğimiz bir alana gevşedikçe hayattan daha fazla tatmin olabilen, daha merkezinde insanlar oluyoruz.

Yol bir çiçek gibi açarak, değişerek akıyor ve yolculuk devam ediyor. Beni yogayla, meditasyonla, kendime karşı dürüst olmayı, kendim olmayı öğreten araçlarla ve öğrencilerimle tanıştıran hayata minnettarım!

 

Yoruma Kapalı.